Literatür

Meslek olarak Biyomedikal

Meslek olarak Biyomedikal

[rml_read_more]

Değerli meslek olarak biyomedikal alanı seçmiş arkadaşlar.

Ve tabi bu alanı seçmek isteyenlere de sesleniyorum.

Sizlere bu yazımda Biyomedikal alanda çalışan Biyomedikal Teknisyeni, teknikeri ve mühendisi açısından mesleğin avantajlı ve geleceğe dönük getirilerinden bahsetmeye çalışacağım.

Biyomedikal bir meslek olarak ele alındığında ciddi avantajları ve fırsatları beraberinde getiriyor.

Ayrıca sıkça sorular alıyorum bu mesleği seçme arefesinde olan arkadaşlardan, belki onlar için de bir fikir verir yazı.

Bunları kendi fikirlerim haricinde kaynakları da belirterek anlatmak istedim.

Biyomedikal Teknolojisinin Sağlık Hizmetlerinde En İyi İşlerden Biri Olmasının Nedenleri

1. Umut Veren Bir Gelecek. 

Biyomedikal teknolojileri talep görüyor. Biyomedikal teknolojiler için istihdam görünümü olumlu. İşlerin  önümüzdeki on yıl içinde büyümesi bekleniyor ve muhtemelen sağlık hizmetinin kendisi büyümeye ve değişmeye devam ettikçe de ilerleyecek. Yaşlanan nüfus, ayakta tedavi merkezlerinin genişlemesi ve gelişen teknoloji yeniliği, sağlık hizmetlerinin sunumunda değişikliklere neden oluyor. Aynı zamanda, bugünün biyomedikal bir değişim yaşıyor ve sağlık hizmeti veren kurumlarda biyomedikal departmanları artık emaneten çalıştırdıkları farklı mesleklere sahip personellere bu pozisyonlar bırakmaya başladı. Bu da biyomedikal teknisyenlerin bu boş pozisyonlar yaratıldıkça yüksek talep görmeye devam edeceği anlamına geliyor – oluşturulacak yeni pozisyonları da hesaba katmak gerek.

2. İş Başında Eğitim. 

Meslek olarak Biyomedikal teknisyenleri/tekniker ve mühendisleri için öğrenme süreklidir. Üstün olmak için ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olmanızı sağlamaya kararlı bir iş hayal edin, alanınızı seçin ve bu alana odaklanın. Biyomedikal teknolojileri kullanan işverenler, teknisyenlerin ellerinden gelenin en iyisini yapmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve beceriler konusunda güncel kalmalarına yardımcı olmak için hem şirket içinde hem de saha dışında, rehberlik ve seminerler gibi geleneksel ortamlar aracılığıyla sürekli kritik eğitime yatırım yaparlar. Sağlık ve sağlık hizmetleri teknolojisindeki büyüme ve değişime ayak uydurmak için büyümeye ve değişime adanmış bir iştir. Olmak istediğiniz her ne ise, bu alana odaklanmanız için saha tam size göre.

Zira ülkemizde de TCESİS kapsamında Sorumlu Müdür, Klinik Destek Elemanı, Satış pazarlama elemanı olarak eğitim programları mevcut ve ülkemiz bu konuda regülasyonlarını güncelliyor. Bununla birlikte TİTCK tarafından yetkilendirilmiş eğiitm kurumları vasıtası ile tıbbi cihazların test kontrol ve kalibrasyonları konusunda yetki veren sertifikalı eğitimler mevcut. (Bakınız -> Eğitim programları )

3. Herkese Açık. 

Biyomedikal teknisyenleri/tekniker ve mühendis kadrosu, kariyer ortasında değişiklik yapan profesyonellerle doludur.  Elbette bu alan, kariyerine başlamak isteyen gençlere de açıktır, lise mezunları ve 2 yıllık Meslek Yüksel okulları ve 4 yıllık mühendislik lisans programları ülkemizde bir çok üniversitede mevcut.  Aslında, biyomedikalin bu alana katılmak için daha fazla gence ihtiyacı var. 

Ülkemiz, artık tıbbi cihaz teknolojileri konusunda daha fazla üretim projesi için sektöre destek veriyor ve bu konuya artık daha fazla eğiliyor.

4. Dinamizm ve Akıl 

Meslek olarak Biyomedikal teknisyenleri/tekniker ve mühendisleri her gün hem aklını hem de elini çalıştırıyor. Son derece dinamik bir ortamda sürekli akıllıca çözümler üretmesi gerekiyor.

Anlık gelişen problemlerin çözüm için çok zamana ihtiyacı yokken, bu çözümü süratle akıllıca çözüp, süreci işletir hale getirmesi gerekiyor.

Alan, işlerin nasıl ve neden işlediğini mekanik olarak merak eden insanları gerektiriyor. Biyomedikal teknolojileri, multidisipliner yapısı itibariyle matematik, fizik, kimya ve temel mekanik anlayışına ihtiyaç duyarken, lisede öğrendiğiniz tüm matematik ve bilim yasaları bu alanın içinde yer alıyor ve uygulama alanı buluyor. Biyomedikal teknisyenleri ayrıca mantığı göz önünde bulundurarak, eleştirel düşünme yetenekleri ile ve problem çözme becerilerini geliştirirler ve işleri ile ilgili daha çok kafa yorarlar. Sonra hepsini bir araya getirmek için ve pratik yapmak için oldukça geniş bir uygulama alanı var.

5. Asla Aynı Değil. 

Biyomedikal teknolojisinin dünyasında her gün yeni bir gün. Diğer mesleklerde çeşitlilik varsa, biyomedikal teknisyenleri için bu alan çok daha fazla çeşitliliği beraberdinde getiriyor. Hangi yeni gelişmeler sizi zorlayacak? Hangi yeni çözümlerin keşfedilmesi gerekiyor? Hangi sorunların çözülmesi gerekiyor? Hangi klinisyenin yardımınıza ihtiyacı olacak? Neyin onarılması gerekiyor – önleyici olarak mı yoksa bir kriz anında mı devreye gireceksiniz ? Bağımsız olarak mı yoksa bir ekibin parçası olarak mı çalışacaksınız? Nasıl uyum sağlamanız gerekecek? Ne öğreneceksin? Buna benzer soruları artırmak mümkün.
Sonuç olarak: Biyomedikal teknisyenlerinin/mühendislerinin hem proaktif hem de reaktif olma konusunda yetenekli olmaları gerekir. Saha o kadar aktiftir ki, iş kesinlikle sizi ayak parmaklarınızın üzerinde tutar, oturmaya vaktiniz olmaz !

6. Yeni İş Hayatının Talepleri

Biyomedikal teknisyenlerinin sadece sıkı bilgiye ve çevik bir ele ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünmelisiniz. Biyomedikal teknisyenlerinin empatik, açık fikirli ve yüksek sorumluluğa sahip, meraklı, kendi kendine harekete geçebilen kişiler olmalıdırlar. Yaşadığımız yüzyıl içinde işverenler tarafından talep edilen beceriler, bugün de Biomedikal başarısı açısından oldukça önemlidir. LinkedIn , 2020 için talep edilen sosyal becerilerin bir listesini yayınladı  ve bunlar, yaratıcılık, uyarlanabilirlik ve işbirliği gibi biyomedikal teknolojiler için kritik olan becerileri içeriyor. Forbes ayrıca 2020 için bir beceri istek listesi oluşturdu, aynı zamanda eleştirel düşünme, teknoloji bilgisi, esneklik, muhakeme ve duygusal zeka – biyomed teknisyenler için gerekli tüm beceriler. Kişisel olarak, bir adayın bu hassas becerilerinin işe alım için birincil kriter olduğuna inanıyorum.

Ben de personel işe alımlarında, teknik yeterliliklerden daha fazla hemen yukarıda belirttiğim konulara ek olarak, iletişim becerisi, sorun çözme ve inisiyatif alabilme, ekibin parçası olabilen, odaklanabilen, liderlik becerileri diğerlerine göre daha iyi ve sorunlar karşısında sakin ve sabırlı olan arkadaşlarla çalışmayı tercih ediyorum.

7. Mesleki Tatmin ve Memnuniyet

Çalışılan süre içerisinde, etrafınızı olumlu etkileyen bir fark yarattığınızı bilmekten daha ödüllendirici bir şey yoktur – ve daha da önemlisi, bunu görmenizdir. Biyomedikal teknolojileri, hemşirelere ve doktorlara hastaları tedavi etmek için ihtiyaç duydukları temel araçları sağlayarak onların elini güçlendirir. İster sterilizatör, ister MRI tarayıcı veya kalp-akciğer baypas makinesi olsun, ekipmanı hastalar için güvenli ve işlevsel kılmak, biyomedikal teknolojisinin en önemli önceliğidir önceliğidir.
Daha da önemlisi, bu öncelik, insanların hayatına katkı sağlar.

Yıllar içerisinde çok farklı platformlarda, üniversitelerde, liselerde bu programlarda okuyan öğrenci arkadaşlarla birlikte oldum.

Her defasında, dışarıdan bir negatif enerjinin, daha mezun bile olmamış arkadaşlara sirayet ettiğini gördüm.
Bunun böyle olmadığını anlattım birlikte olduğumuz söyleşilerde, seminerlerde, toplantılarda.

Onlara neler yapabileceklerini, sahayı, sektör içindeki seçebilecekleri çalışma alanlarını gösterdikçe, her bir dakika parlayan gözlerini görmek beni hep mutlu etti.

Biyomedikal, insan sağlığı ile direkt ilgilidir ve insanların hayatına dokunur.

Mesleğinizle mutlu olmak için bir çok sebep var, tersi bir durumu önünüze koymayı düşünmeyin bile.

Bu yazıda bir çok konuda paralel düşündüğümüz John Pollard’ın fikirlerinden de esinlendiğimi belirtmeliyim.

Nazif İlker Sezdi
BsEE – MsBiyomedikal – MBA

Bir yanıt yazın

error: Content is protected !!