X-Ray Kalite Fantomu

X-Ray Kalite Fantomu

X-Ray Kalite Fantomu Radyografi görüntüleme sistemleri olan DR CR Floroskopi gibi X-ray görüntüleme sistemlerinin rutin kalite testlerinde kullanılır.
Distribütörlüğünü yaptığımız Leeds Test Objects firmasına ait test ve kontrol ürünlerini aşağıda görebilirsiniz.

Medibim, Biyomedikal cihazların test, kontrol ve kalibrasyonlarında diğer tüm cihaz test cihazı ve kalibratör tedariğinde olduğu gibi, radyografi cihazlarının test cihazı, fantom ve analizörlerinde de ürün tedarik etmektedir.

Bu kapsamda Leeds Test Objects (İngiltere) firmasının da temsilcisidir.

Leeds Test Objects, tıbbi görüntüleme fantomları ve analiz yazılımı olarak bilinen yenilikçi tıbbi görüntüleme kalite güvence test nesnelerinin tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmıştır.

Fantomlarımız, X-ışını (floroskopi, radyografi, mamografi ve Dental dahil), MRI, CT, nükleer tıp ve radyoterapi görüntüleme sistemlerinin güvenlik ve görüntü kalitesini üretmektedir ve ürünleri dünya çapında kullanılmaktadır.

Literatür bilgisi

X-Ray Kalite Fantomu kapsamında,
Kalibrasyon, bir ölçü aletinin belirttiği değerler ile referans sistemlerden elde edilen
sonuçlar arasındaki ilişki, ya da kısaca doğru ölçümden sapma miktarını belirleme işlemi olarak tanımlanır. Kalibrasyonu doğru yapılmış cihazların ürettiği sonuçlardaki hatalar kabul edilebilir sınırlar arasında olmalıdır. Tetkikler ya da tedavi uygulamaları, sağlık kurumlarında kullanılan tıbbi cihazların ürettiği sonuçlara göre yapılmaktadır. Bu bağlamda, tıbbi cihazların ürettiği sonuçların doğruluğu çok önemlidir.
Radyoloji birimlerinde tanı amacıyla kullanılan X ışını cihazlarının kalibrasyonu çok daha önemlidir. Çünkü bu cihazların kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılmadığı durumlarda cihazlar yanlış sonuçlar verebileceği gibi hastanın ve çalışanın maruz kaldığı radyasyon doz miktarını da artırabilir. Ülkemizde teknik ekipler tıbbi cihazların ve X ışını cihazlarının kalibrasyonu periyodik olarak yapmakta ve sertifikalandırmaktadır. 
Bu derlemede, X ışını cihazlarının kalite testlerinin ve kalibrasyonlarının uluslararası standartlara uygun yapılması konusunda bir farkındalık oluşturmak amaçlamıştır. Bu amaçla, X ışını cihazlarının kalibrasyonu ve kalite testlerinin nasıl yapılması gerektiği üzerinde bir araştırma yapılarak kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılması hakkında yöntemler mevcuttur. (kaynak : https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/303529 – Levent Sonğur )

Ürünlere ait sorularınızı ve taleplerinizi lütfen görsellerin altında verilen form ile bize iletiniz.

Diğer radyografi test fantom ve aparatları için lütfen -> tıklayınız.


MEDİBİM BİYOMEDİKAL
0212.4382046 – info@medibim.com.tr

 

BİLGİ TALEP FORMU

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!