Floroskopi FantomlarıRadyografi FantomlarıRadyoloji Kalite Fantomları

X-Ray Kalite Fantomu

X-Ray Kalite Fantomu

X-Ray Kalite Fantomu X-Ray Radyografi görüntüleme sistemlerinin rutin kalite testlerinde kullanılır.
Distribütörlüğünü yaptığımız Leeds Test Objects firmasına ait test ve kontrol ürünlerini aşağıda görebilirsiniz.

Medibim, Biyomedikal test cihazı, kalibratör, analizör ve radyografi cihazları için fantom ürünleri tedarik etmektedir.

Bu kapsamda Leeds Test Objects (İngiltere) firmasının da temsilcisidir.

Leeds Test Objects, tıbbi görüntüleme fantomları ve analiz yazılımı olarak bilinen yenilikçi tıbbi görüntüleme kalite güvence test nesnelerinin tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmıştır.

Fantomlarımız, X-ışını (floroskopi, radyografi, mamografi ve Dental dahil), MRI, CT, nükleer tıp ve radyoterapi görüntüleme sistemlerinin güvenlik ve görüntü kalitesini test ederler.

Leeds Test Objects ürünleri dünya çapında kullanılmaktadır.

Literatür bilgisi

X-Işını (X-Ray) Kalite Fantomları kapsamında;
Kalibrasyon, bir ölçü aletinin belirttiği değerler ile referans sistemlerden elde edilen
sonuçlar arasındaki ilişki, ya da kısaca doğru ölçümden sapma miktarını belirleme işlemi olarak tanımlanır. Kalibrasyonu doğru yapılmış cihazların ürettiği sonuçlardaki hatalar kabul edilebilir sınırlar arasında olmalıdır. Tetkikler ya da tedavi uygulamaları, sağlık kurumlarında kullanılan tıbbi cihazların ürettiği sonuçlara göre yapılmaktadır. Bu bağlamda, tıbbi cihazların ürettiği sonuçların doğruluğu çok önemlidir.
Radyoloji birimlerinde tanı amacıyla kullanılan X ışını cihazlarının kalibrasyonu çok daha önemlidir. Çünkü bu cihazların kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılmadığı durumlarda cihazlar yanlış sonuçlar verebileceği gibi hastanın ve çalışanın maruz kaldığı radyasyon doz miktarını da artırabilir. Ülkemizde teknik ekipler tıbbi cihazların ve X ışını cihazlarının kalibrasyonu periyodik olarak yapmakta ve sertifikalandırmaktadır. 
Bu derlemede, X ışını cihazlarının kalite testlerinin ve kalibrasyonlarının uluslararası standartlara uygun yapılması konusunda bir farkındalık oluşturmak amaçlamıştır. Bu amaçla, X ışını cihazlarının kalibrasyonu ve kalite testlerinin nasıl yapılması gerektiği üzerinde bir araştırma yapılarak kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılması hakkında yöntemler mevcuttur. (kaynak : https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/303529 – Levent Sonğur )

Bu açıklamalara ek olarak belirtilmelidir ki, X-Ray görüntüleme cihazlarının test kontrol ve kalibrasyonları, literatürde genel olarak muayene olarak geçer.

Bu sistemlerin muayene ve validasyonları ISO-17020 standartı gereğince yönetilir ve akreditasyonlar bu standart ile alınır.

Ürünlere ait sorularınızı ve taleplerinizi lütfen görsellerin altında verilen form ile bize iletiniz.

Diğer radyografi test fantom ve aparatları için lütfen -> tıklayınız.

MEDİBİM BİYOMEDİKAL
0212.4382046 – info@medibim.com.tr

 

BİLGİ TALEP FORMU

Bir yanıt yazın

error: Content is protected !!