Mamografi FantomlarıRadyoloji Kalite Fantomları

Mamografi Fantomu

Mamografi Fantomu

X-ray tüpü içeren radyografi görüntüleme modalitelerinden birisi de mamografilerdir. 

Mamography cihazları (mamografiler) meme çekimlerinde, tetkik ve teşhis açısından oldukça önemli görüntüleme cihazlarıdır.

Meme kanserini tespit etmek için meme röntgenini çeken bir tarama aracıdır. Meme kanserinin erken teşhisinde kilit noktası olan mamografi, her yıl yaptırılan düzenli klinik muayene ile birlikte uzman tarafından gerekli görüldüğü takdirde istenilen yardımcı teşhis yöntemlerinden biridir. Bunun yanı sıra uzmanlar, 40 yaş ve üstü kadınların, yılda bir mutlaka mamografi çekimi yaptırmasını önermektedir. Ayrıca kişisel olarak şüphe duyuluyor ya da ailede meme kanseri öyküsü bulunuyorsa; doktor, daha erken ve daha sık aralıklarda tarama yaptırılması gerektiğini söyleyebilir. Düzenli olarak yaptırılan mamografi, meme kanserinin erken evrede anlaşılmasını sağlayan en iyi görüntüleme yöntemlerinden biridir.

Bu sebeple doğru görüntüleme yaptıklarından emin olmak gerekir.

X-ray tüpünün ürettiği görüntüler bu sebeple test ve muayeneye tabi tutulur ve cihazın muayenesi ve validasyonu yapılır.

Bu testleri gerçekleştirmek için x-ray analizör cihazları ve görüntü kalitesinin tespiti için fantomlar kullanılır.

Uzman hekimler, meme kanseri erken teşhisinde mamografi cihazları ile taramalar yaparlar. Bu tetkiklerden emin olmak ve doğru teşhis için mamografi cihazı ve ekipmanlarının bir bütün olarak doğru sonuçlar üretmesi gerekir.

Mamografi Cihazları

Gelişen görüntüleme tekniklerine bağlı olarak mamografi cihazları da gelişmiştir; buna bağlı olarak test ve kalite test fantomları da uyumlu bir şekilde yenilenmişlerdir.

En önemlisi mamografi cihazları genel olarak yılda 1 defa test ve muayeneye tabi tutulur. Bu sebeple servis gören her cihaz yeniden bu muayeneden geçirilmelidir.

Bu amaçlı mamografi fantomu çeşitleri aşağıda verilmiştir.  Daha fazlası için X-Ray fantomları menü başlığı altında diğer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.(as a result of explanations, you can see the phantoms as given below, however, you can see the more of them in our web site.)

TORMAM-white thumbnail

 TOR MAM

    •  

TOR MAS

TOR MAX

TOMO IQ

 DMAM2

DMAM2 Gold thumbnail

DMAM2 Gold

Tissue-Equivalents thumb

 Tissue Equivalent Materials

 CEDM

PIXMAM-3D thumb

PIXMAM 3D

Agatha

PASMAM thumbnail

TO PASMAM

PIXMAM-300x240 thumb

PIXMAM

VOXMAM thumbnail

VOXMAM

CoreView thumb

CoreView

TO-BIOPSY thumb

TO BIOPSY

Coarto Force Gauge

Diğer X-ray görüntüleme test fantomları için -> tıklayınız.

Ek bilgi talepleriniz için lütfen aşağıda verilen Bilgi talep formunu bize iletiniz.

Medibim Biyomedikal

Bizi arayın : 0212.4382046


BİLGİ TALEP FORMU

Bir yanıt yazın

error: Content is protected !!