Biyomedikal Metroloji

Ventilatör Test ve Kalibrasyonu

Ventilatör Test ve Kalibrasyonu

Yoğun Bakım ve Operasyonların vazgeçilmez tıbbi cihazlarından birisi de Ventilatör cihazlarıdır. Ventilatör test ve kalibrasyonu bu bakımdan gereklidir.

Ventilatörler, Yoğun Bakım ünitelerinde hastalara solunum destek amaçlı kullanılır.

Ayrıca operasyonlarda anestezi cihazlarının da temel modülü olarak yer alırlar ve Anestezi Ventilatörü olarak adlandırılırlar.

Anestezi ventilatörlerinin bir diğer modülü de anestezik gaz ajanlarının hastaya verilmesini sağlayan vaporizatör modülleridir.  

Ventilatör test ve kalibrasyonu için akış ve gaz analizörleri kullanılır.

Ventilatör cihazları, uygulandığı alanlar bakımından risk seviyesi yüksek cihazlardır. Çünkü fonksiyonlarında oluşacak aksaklıklar, hastada kalıcı hasarlara veya ölümlere sebep olabilirler. Bu sebepler rutin koruyucu bakım ve periyodik kalibrasyonları önemlidir.

Temel ventilatsyon parametreleri hacim, akış, basınç, süre ölçümleri ile elde edilir ve bu temel parametrelerden türetilmiş Tidal Hacim, Vti, Vte, PEEP, PIP, PPL, Ti, Te, IE oranı gibi parametrelerin de ölçümleri yapılır.

Kompliyans (compliance) ve akışa direnç (resistance) değerleri ile farklı senaryolarda testler test akciğerleri ile yapılır ve ventilatör cihazının performans testleri ISO-80601-2-12 standartına göre gerçekleştirilir.

IMT Citrex H3, H4, H5, Imt PF300, PF301 ve PRO modeller bu alanda yoğunlukla kullanılan akış analizörleridir.

imt Citrex H4

Akış analizörlerine ait daha detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz. -> Akış Analizörleri

Üretici linki için -> tıklayınız.

İlave bilgi ve ürün talepleriniz için lütfen iletişim bilgilerinden bize ulaşınız ya da bu sayfanın altında belirtilen formu doldurarak bize iletiniz.

Medibim Biyomedikal
info@medibim.com.tr
0212.4382046

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!