X-Ray Kolimasyon Diklik Fantomu

X-Ray Kolimasyon Diklik Fantomu

Leeds Test Objects LTO ABC Kolimasyon Diklik Fantomu X-Ray radyografi cihazlarında X-ray ışınlarını test eder.

Radyoloji ve Floroskopi görüntüleme testleri için kullanılır.

Radyografi ve Floroskopide, X-ışınlarının görüntüleme yüzeyine 90″ açı ile tam dik olarak gelmesi önemlidir.

Dik bir açıda gelmediği durumda görüntülemede eğilmeler ve bükülmeler oluşur. Bu durumun görüntüyü tam ve doğru elde etmek açısından engellenmesi gerekir.

Literatür bilgisi

Kalibrasyon, bir ölçü aletinin belirttiği değerler ile referans sistemlerden elde edilen sonuçlar arasındaki ilişki, ya da kısaca doğru ölçümden sapma miktarını belirleme işlemi olarak tanımlanır. Kalibrasyonu doğru yapılmış cihazların ürettiği sonuçlardaki hatalar kabul edilebilir sınırlar arasında olmalıdır. Tetkikler ya da tedavi uygulamaları, sağlık kurumlarında kullanılan tıbbi cihazların ürettiği sonuçlara göre yapılmaktadır. Bu bağlamda, tıbbi cihazların ürettiği sonuçların doğruluğu çok önemlidir.
Radyoloji birimlerinde tanı amacıyla kullanılan X ışını cihazlarının kalibrasyonu çok daha önemlidir. Çünkü bu cihazların kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılmadığı durumlarda cihazlar yanlış sonuçlar verebileceği gibi hastanın ve çalışanın maruz kaldığı radyasyon doz miktarını da artırabilir. Ülkemizde teknik ekipler tıbbi cihazların ve X ışını cihazlarının kalibrasyonu periyodik olarak yapmakta ve sertifikalandırmaktadır. 
Bu derlemede, X ışını cihazlarının kalite testlerinin ve kalibrasyonlarının uluslararası standartlara uygun yapılması konusunda bir farkındalık oluşturmak amaçlamıştır. Bu amaçla, X ışını cihazlarının kalibrasyonu ve kalite testlerinin nasıl yapılması gerektiği üzerinde bir araştırma yapılarak kalibrasyon ve kalite testlerinin doğru yapılması hakkında yöntemler mevcuttur. (kaynak : https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/303529 – Levent Sonğur )

 

 TOR ABC X-Ray kolimasyon diklik fantomu aşağıdaki testleri yapar:

  • Işık alanının etkili radyasyon alanı ile uyuşması.
  • Merkezi ışının konumunun belirlenmesi.
  • Film / detektör düzlemine göre 90 ° ‘den merkezi ışın açısı sapma olup olmadığı testi.
  • TOR ABC, tek başına veya askı dikey bucky aparat veya vakumlu dikey bucky aparat ile mevcuttur.

Not:  Siemens’in Vertix sistemi için dikey bucky jig’in özel bir çeşidi mevcuttur. Lütfen sipariş sırasında belirtiniz.

Ürün kataloğu için -> tıklayınız.

Üretici linki için -> tıklayınız.

Diğer X-ray kalite fantomlarımız için -> tıklayınız.

MEDİBİM BİYOMEDİKAL
0212.4392046 – info@medibim.com.tr

Ürüne ait soru ve cevaplarınızı aşağıdaki form yardımızla lütfen bize ulaştırınız. Size ürün ile ilgili Satış ve teknik birimlerimiz dönüş sağlayacaktır.


ÜRÜN BİLGİ TALEP FORMU

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!