Defibrilatör Kalibrasyonu

Defibrilatör Kalibrasyonu

Defibrilatörler kritik canlandırma/hayata döndürme cihazlarıdır. Bu cihazların arızası, hayata döndürülme aşamasında olan bir hastanın ölümüne neden olabilir. Hatalı kullanımı hayata döndürülme aşamasında iken daha ileri kardiyak tahribata sebep olabilir. Ve hatta hayatı tehdit eden aritminin elektif kardioversion veya acil kardioversion durumundaki hastada ölüme neden olabilir. Bu sebeple düzenli olarak Defibrilatör Kalibrasyonu yapılmalıdır.

Defibrilatörler, bir EKG monitör ve defibrilatör fonksiyonlarını tek bir ünite içerisinde birleştirirler. EKG modülü eğer kalbe ait QRS grafisi için durum uygunsa bir defibrilatör pulsu/şoku uygulamasını sağlar. Çoğu defibrilatörler pil/batarya beslemelidir. Bu şekilde hastane içerisinde veya ambulansta veya taşınan diğer bir alanda kullanılabilirler.

Bir hastayı defibrile etmede başarısızlık birçok nedenle oluşabilir. Hatalı ön defibrilasyon kardiopulmonar hayata döndürme tekniği, kullanıcı hatası (zayıf paddle/plak uygulaması gibi) veya bitmiş, arızalı piller neden olabilir. (Pille çalıştırılan ünitelerde en yaygın defibrilatör arızası). Her dakika gecikmenin hayata döndürme çabasını riske ettiği acil durumlarda, küçük arızalar için bile düzeltmeye vakit yoktur.

Periyodik kontrollere ek olarak, göz kontrolu yapmalıdır. Klinik personel her çalışma öncesinde ve defibrilatör kullanıldıktan sonra pillerin dolduğunu gözlemelidir. Personel ayrıca günlük veya haftalık olarak üreticinin önerilerine göre şok/deşarj testi yapmalıdır.

Defibrilatörlerin tekrarlı/periyodik testler kaçınılmazdır.

Bu sebeple yılda en az 2 defa, genelde 6 ayda bir, testleri ve muayeneleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Medibim, defibrilatörlerin testleri konusunda Türkak Akreditasyonu ile hizmet vermektedir.

Ayrıca bu testlerin yapılmasında kullanılan Defibrilatör Test cihazlarının da ayrıca satışını yapmaktadır. 
Bakınız -> Datrend Phase-3 Defibrilatör Test Cihazı .

Defibrilatör cihazlarınızın kalibrasyonu için aşağıda verilen form ile lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Medibim Biyomedikal


BİLGİ TALEP FORMU

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!