Biyomedikal MetrolojiGündemMedibim Haberler

Yoğun Bakım Ventilatör Üretim Projesi

Yoğun Bakım Ventilatör Üretim Projesi

Ülkemizde de COVID-19 ile mücadele kapsamında Devletimizin tüm organlarının seferber ve büyük destek olduğu Yoğun Bakım Ventilatör Üretim Projesi büyük bir başarı ile yürütüldü ve seri üretim başladı.

Arçelik, Baykar ve Aselsan tarafından üretimi yapılan Biyovent marka Yoğun Bakım Ventilatör projesi Biosys tarafından tasarlandı.

Medibim, cihazların test ve kalibrasyon istasyonlarında görev aldı, bu nedenle gururluyuz.

Üretimde test ve kalibrasyonlarda Datrend Ventest Akış Analizörleri kullanıldı. Üretici linki için tıklayınız.

Test akciğerleri olarak South Pacific Test Lung TL2 PRO kullanıldı.

Devlet desteğinin, yerli ve milli üretimlerde ne kadar önemli  ve gerekli olduğu bu proje ile görüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank’ın projeye olan ilgisi ve desteği de üst düzeyde idi.

Virüs Türkiye’ye gelmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Sağlık Bakanlığı ile birlikte hareket ederek çalıştıklarını anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Ülkemizin ihtiyaç duyabileceği ve bu virüsle mücadelede gereksinim arz eden ürünler ve malzemeler için planlamalarımızı çok sıkı bir biçimde yapmaya başladık. Bildiğiniz gibi bu virüsün en önemli özelliği akciğerlerde tutunması ve onları işlevsiz hale getirmesi. Bu hastalıkla mücadele edilebilmesi için en önemli araçlardan birinin yoğun bakım solunum cihazları olduğu tüm dünya tarafından anlaşılmış oldu.”

“Bu cihazları ülkemizde üretebiliriz diye yola çıktık”

Varank, yoğun bakım solunum cihazı ihtiyacını kısa sürede fark ederek Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaları araştırdıklarını belirterek, “Bakanlığımızın çok çeşitli destekleriyle ortaya çıkmış bir girişimcilik firması vardı, ismi Biosys. Bu firmanın yoğun bakım solunum cihazları ürettiğini tespit ettik. Bu cihazlar ancak pilot seviyede üretilmişti. Tüm Türkiye’de 12 tane üretildiğini ve bazı hastanelerde kullanıldığını belirledik. Bunun üzerine arkadaşlarımızla bir planlama yaptık ve dedik ki ‘Biz bu cihazları ülkemizde üretebiliriz.’ Böylece yola çıktık.” dedi.

Bu üretimin sağlık sektörümüz açısından da örnek olacağına, yerli ve milli üretimleri teşvik edeceğine ve geliştireceğine inancımız tamdır.

Ülkemize milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Medibim Biyomedikal

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!